Uczenie multisensoryczne

# # #
  • 13 paź, 2024
  • Jakub
  • comments off

Uczenie multisensoryczne

Grafika mózgu - szkic

Mózg to fascynujący narząd! Jest bardziej zapracowany niż nawet najbardziej skomplikowana maszyna na świecie. Odbiera obrazy, dźwięki, zapamiętuje je, przetwarza, analizuje…. Czy zastanawialiście się jak sobie z tym radzi?

Badacze, którzy od lat próbują zgłębić tajniki naszych mózgów wyodrębnili trzy główne sposoby nauki, w zależności od tego, który zmysł odgrywa u nas główną rolę. A Ty już wiesz co lubi Twój mózg?

Wzrokowcy to osoby, które chłoną wiedzę poprzez obraz. Lubią widzieć. Robią notatki, doceniają ich estetyczną stronę. Koncentrują się na slajdach i zdjęciach, mogą natomiast słabo przyswajać komunikaty ustne.

Słuchowcy to z kolei osoby, które uczą się słuchając. Uwielbiają wystapienia publiczne, chętnie biorą udział w dyskusji, zdecydowanie bardziej wolą mówić niż pisać. Najlepiej przyswajają wiedzę mówiąc do siebie, powtarzając za nauczycielem.

Kinestetycy najefektywniej uczą się poprzez działanie. Często szukają kontaktu, gestykulują i trudno im wysiedzieć na miejscu. Lubią akcję. Możliwość doświadczania, dotyk jak i ruch ułatwiają im zapamiętywanie, rozumienie oraz przyswajanie nowych informacji.

Uczenie multisensoryczne to zdobywanie wiedzy poprzez jak największą ilość zmysłów. To uwzględnianie różnorodności naszych mózgów, ich predyspozycji i preferencji. To łączenie wszelkich możliwych sposobów na przekazanie wiedzy i tym samym, to odpowiadanie na potrzeby poznawcze każego dziecka w klasie.

Jakub