- 20 paź, 2024
- Jakub
- No comment
Europejski Dzień Języków
W dniu 30 września 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zrobiło się międzynarodowo. Obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Cała społeczność szkolna mogła poznać zwroty w różnych językach, wysłuchać muzyki ze wszystkich stron świata oraz zatańczyć belgijkę.
Na tydzień przed wielkim dniem uczniowie wszystkich klas wykonali plakaty promujące zabytki, kulturę oraz zwroty językowe jednego z przydzielonych im krajów. Mogliśmy przeczytać ciekawostki na temat Ukrainy, Anglii, Szkocji, Włoch, Walii, Litwy, Mołdawii i wielu, wielu innych europejskich zakątków. Prace ozdobiły korytarze szkolne wszystkich budynków, przypominając całej społeczności szkolnej o wspólnym dziedzictwie kulturowym Europy. Dodatkowo kilkoro uczniów z klasy 8e przygotowało cytaty związane z nauką języka obcego. W szkole zawisły również kolorowe flagi państw europejskich przygotowane przez dzieci uczęszczające do świetlicy. Drzwi wszystkich pomieszczeń zostały przyozdobione w napisy z ich nazwami w czterech językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim i ukraińskim.
W ostatni dzień września na pierwszej lekcji odbył się konkurs klasowy Zgadnij jaki to język!. Poprzez szkolny radiowęzeł uczennice klasy 8e poprowadziły konkurencję znajomości języków z całego świata. Uczniowie wszystkich klas zgadywali oraz zapisywali swoje odpowiedzi na kartce, którą przewodniczący miał za zadanie przekazać nauczycielce języka niemieckiego, pani Izabeli Stypce. Wszystkie klasy dzielnie walczyły o wygraną, dlatego aż sześć z nich otrzymało tę samą liczbę punktów. W drodze losowania, słodką niespodziankę otrzymały klasy: 4b, 5d i 6e.
To nie był jedyny konkurs. Kolejna rywalizacja polegała na odgadnięciu i zapisaniu języka, w którym wykonywana była dana piosenka. Podczas trzech długich przerw wybrzmiała znana muzyka z wielu zakątków świata. Zwyciężył Mikołaj Ochocki z klasy 6c, który jako jedyny udzielił poprawnie wszystkich sześciu odpowiedzi i zdobył tytuł znawcy języków obcych.
W różnych miejscach szkoły zawisły również QR kody, pod którymi kryły się ciekawostki i pytania do nich. Dzieci mogły korzystać z telefonów by rozwiązywać zadania interaktywne oraz wzbogacać swoją lingwistyczną wiedzę. Dla uczniów młodszych przygotowane zostały specjalne kody do kolorowania, po zeskanowaniu których wyświetlał się filmik z powitaniami we wszystkich europejskich językach.
Na długiej przerwie o godzinie 10.30 chłopcy i dziewczęta spotkali się w sali gimnastycznej budynku B, by zatańczyć wspólnie belgijkę. Było to ciekawe wydarzenie, szczególnie dla osób, które kochają ruch i często uczestniczą w tanecznych przerwach.
Dzień był pełen wyzwań i wrażeń. Cała społeczność szkolna mogła poczuć międzynarodową atmosferę oraz wzbogacić swoją wiedzę o ciekawostki lingwistyczne.
Szczególne podziękowania należą się nauczycielom języków obcych, wychowawcom świetlicy oraz nauczycielom z zespołu Erasmus+, którzy połączyli siły i wspólnie zaplanowali oraz koordynowali przebieg prac i uroczystości Europejskiego Dnia Języków.